Jedan od trenutaka koji nam u životu vjerojatno donosi najviše zadovoljstva onaj je kad nam se pruži mogućnost ostvarivanja osobne strasti i potencijala. Dizajner interijera Ivan Mihovec primjer je takvog uspjeha. Izaći iz okvira svoje inicijalne struke i čvrsto zgrabiti priliku nije mala stvar. Uz glazbu i folklor, koji su mu pružili kozmopolitsko iskustvo kao i brojne kontakte i poznanstva, dizajn je ono što je u Ivanu oduvijek tinjalo i u konačnici se razbuktalo – korak po korak kretao je prema uspjehu bez zadrške. Ivanovi projekti, koje osmišljava u svom IMM Design Studiju, posebni su po tome što sam dizajnira namještaj za svaki od njih, a isto vrijedi i za sva umjetnička djela i zidne obloge koje osmišljava u suradnji s umjetnicima. Ivan je i sam jedan od njih – umjetnik kojeg pokreću kreativnost, stvaranje i, kako sam naglašava, glazba. Danas ponosno može reći da je i vlasnik nagrade za dizajn.
:: Osvojili ste GERMAN DESIGN AWARD 2025. za interijer i eksterijer Ville Cvite. Što vam ta nagrada znači i kakve je promjene donijela u smislu novih projekata i angažmana?
– Nakon osvajanja nagrade stiglo mi je dosta konkretnih upita putem društvenih mreža. Nagrada je svakako odradila medijsku promidžbu, koje je i prije bilo, ali ne u tolikoj mjeri što je rezultiralo i potrebom za proširenjem tima. Naravno, ona je donijela i svojevrsni pedigre – moji potencijalni klijenti imaju drukčiju percepciju jer sad ipak imam pečat profiliranosti u struci. Nagrada mi je u očima velikog broja ljudi i potencijalnih klijenata zasigurno donijela veliki plus i jako lijep vjetar u leđa.
:: Kako razmišljate o trendovima u dizajnu interijera? Što se traži, što je “in”, a što “out”?
– Rekao bih da lavovi na ulazu više nisu “in”, to svi znamo (smijeh), no koga to veseli, neka ih slobodno postavi! Kao dizajner, iskreno, ne mislim da postoji nešto što je apsolutno takvo niti bih išta apostrofirao. Dapače, pratim tržište, novitete, materijale i slično. Volim osjetiti prostor i nije svaki interijer za sve. On sam po sebi već određuje kamo će dizajn krenuti – ne mogu u moderan prostor koji već ima svoj smjer postaviti štukature, iako ih volim. One tada nemaju smisla jer interijer to ne prihvaća. Uvijek ću klijenta na diplomatski način usmjeriti prema stilski najboljem ishodu kako bih i ja, kao potpisnik tog dizajna, bio zadovoljan, ali naravno, da to bude i klijent. Volim plohe od brušenog inoxa kao i matirani mramor i sirovi kamen. Sjajne površine mi nisu zanimljive i rijetko ih koristim u interijeru. Strukturirano staklo izvrsno je za interijere – skuplje je, ali nikad se ne koristi za sve staklene pregrade ili staklene elemente u prostoru, već kao detalj. Iako je moka smeđa boja potpuni trend ove godine i na klijentov zahtjev provući ću je kao naglasak kroz interijer, u obliku nekog detalja ili tapete, zelena je boja prisutna u gotovo svakom projektu s mojim potpisom. Pozdravljam obli namještaj – on će dozvoljavati prostoru da diše jer ne stvara grube i jasne granice. Nisam baš pobornik letvica – to mi je već pomalo i isfurano iako sam ih koristio u interijeru pa i na fasadi Ville Cvite jer su mi zanimljivije na eksterijeru. Trendovi su kao i sajmovi, teško je vidjeti ili izmisliti nešto što već u nekom trenutku nije postojalo, ali uloga im je da otvore vidike i daju nam inspiraciju za eventualnu implementaciju u interijer.
:: Što biste savjetovali onima koji sami, bez dizajnera, kreću u avanturu dizajniranja svog doma?
– Prije svega važan je dobar temelj, neutralan pod bilo koje vrste, keramika i sl., posebno ako su vlasnici neodlučni što se tiče odabira boja. Baza uvijek ostaje – svi se manji elementi s vremenom mogu mijenjati – sofa ponovo tapecirati u neku drugu boju ili materijal, a dekoracije zamijeniti. Ako se koristi knauf, u startu je vrlo važno napraviti zahvate poput spuštenih stropova, pregradnih elemenata i slično, kao i razraditi te dobro organizirati mikrocirkulaciju poput vode, struje, plina i glavne rasvjete jer to su sve elementi koji se najteže mijenjaju. Posebnu pozornost treba posvetiti i kuhinji – to je najskuplji dio opremanja interijera i na sve treba misliti. Pri biranju materijala za namještaj treba svakako razmišljati o tome ima li u prostoru djece ili kućnih ljubimaca – na tržištu su dostupni vrlo izdržljivi pa i vodootporni materijali. Svakako preporučujem da se željena sofa isproba uživo, a nikako ne naručuje na neviđeno, osim ako se ne radi o nekom brendu koji je poznat po udobnosti i funkcionalnosti – na slici sofa može jako dobro izgledati, a da uživo ni približno ne zadovoljava. Ne bih preporučio povođenje za trendovima, nego da se razmišlja o osobnim željama, potrebama i afinitetima. Prostor mora služiti nama, a ne obratno i uvijek govorim klijentima da se u prostoru trebaju osjećati ugodno i opušteno.
:: Na kojim projektima trenutno radite?
Radim na nekoliko privatnih projekata. Posebno je zanimljiva suradnja u kojoj interijer nema krajnjeg kupca, nego prostor prodaje agencija za nekretnine pa sam dobio potpuno odriješene ruke – ja prodajem svoj dizajn, a agencija zahvaljujući njemu prodaje stan. Radim i na interijeru jedne prekrasne vile za mladu obitelj s vrlo zanimljivim stubištem. No projekt na koji sam najviše ponosan i koji mi puno znači jest projekt našeg showrooma na Kaptolu koji je osmišljen više kao galerijski prostor. Stil showrooma inspiriran je Milanom, a i Zagreb zaslužuje takav prostor!